Skaitiniai

Sąmoningi sapnai – galimybė gyventi svajonių gyvenimą?

Paveikliukas

Gyvename pasaulyje, kuriame pilna įtampos, skubėjimo, o su tuo į mūsų pasąmonę ateina ir neramus miegas. Košmarai kankina daugybę žmonių, tad kyla klausimas, ar galime jų išvengti ir savo pasąmonę „užprogramuoti“ sapnuoti sąmoningus sapnus, t.y. tokius sapnus, kurie padėtų mums pabėgti nuo varginančios kasdienybės ir leistų pasinerti į svajonių gyvenimą.

Sapnai yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis: beveik trečdalį viso savo gyvenimo žmogus pramiega. Galime drąsiai teigti, jog žmogus gyvena du gyvenimus – vieną realų, o kitą – sapnų, tad labai svarbu yra pažinti šį pasaulį.

Sapnas susideda iš vaizdinių, minčių ir jausmų, kuriuos patiriame miegant. Miego būsenai būdingas 90 minučių ciklas, būtent tuo metu žmogus sapnuoja. Sąmoningas sapnas nuo paprasto skiriasi tuo, jog jis gali leisti patirti tai, ko dar niekada gyvenime nesate patyrę. Sąmoningo sapno metu žmogus suvokia, jog jis sapnuoja ir gali kontroliuoti savo veiksmus: tuo metu mūsų smegenys yra tokios pat aktyvios kaip ir ne miego būsenoje.

Kad geriau pavyktų suprasti sąmoningus sapnus, galime prisiminti 2010 metais kino teatruose pasirodžiusį filmą ,,Inception“ (,,Pradžia“). Pasirodžius šiam filmui žmonės dar labiau susidomėjo šiuo reiškiniu. Minėtas filmas puikiai iliustruoja sąmoningus sapnus: filme matome, kaip aktoriai gali kontroliuoti sapnus, pasinerti į juos ir suvokti kaip realybę.

Kodėl žmonės sapnuoja?

Iki šiol vis dar tiksliai negalima atsakyti į klausimą, kodėl žmogus sapnuoja. Viena teorija teigia, kad sapnai atspindi smegenyse rūšiuojamus prisiminimus, kita – sapnuojame , kai smegenys kuria ryšius tarp atsitiktinių prisiminimų, spontaniškai iškylančių pasąmonėje. Galime manyti, jog sapnuojama todėl, kad yra atgaivinami dienos įvykiai, kurie yra apdorojami tuomet, kai žmogus miega.

Kokia yra sąmoningų sapnų nauda?

Miegas žmogui, be abejonės, yra labai naudingas. O jei išmoktume miegoti taip, kad savo svajones galėtume įgyvendinti jei ne realybėje, tai bent jau sapne, tada miegas būtų dar malonesnis.

Zigmundas Froidas, kuris nagrinėjo sapnus, teigė, kad jie – „karališkasis kelias į pasąmonę“. Anot jo, sapnai – simboliais užkoduota informacija, kurią atkodavus galima daug sužinoti apie žmogų. Todėl šiandien ne tik psichologai sapnų turinį bando susieti su žmogaus asmenine patirtimi, bet ir eilinis žmogus gilinasi į savo sapnus siekdamas geriau pažinti save. Labai svarbu yra suprasti simbolių kalbą, kuria yra parašyti sapnai. Sapnininkas – vienas iš būdų tai padaryti.

Moksliniai tyrimai apie sąmoningus sapnus

Yra manoma, kad daugiau nei pusė žmonių yra bent kartą sapnavę sąmoningai, o maždaug kas penktas tai daro reguliariai – bent kartą per mėnesį. Sąmoningas sapnavimas yra išmokstamas ir lavinamas įgūdis. Taip pat, atlikti tyrimai parodė, kad žmonės, kurie sapnuoja šiuos sapnus labai gerai prisimena juos, pasižymi kūrybiškumu, aukštesniu intelektu, yra labiau nepriklausomi nuo aplinkos, savimi pasitikintys, linkę kontroliuoti situaciją. Ir dar, mokslininkų yra nustatyta, kad tie, kurie daugiau žaidžia kompiuterinius žaidimus, sąmoningai taip pat sapnuoja dažniau.

Kaip pradėti sapnuoti sąmoningus sapnus?

Norint sapnuoti sąmoningus sapnus reikia nemažai pastangų siekiant „užprogramuoti“ pasąmonę. Kaip ir kūno raumenims, norint, kad jie būtų raumeningi, reikalinga treniruotė, tavo pasąmonė taip pat reikalauja treniruočių. Taigi, štai keletas pratimų:

• Prisimink savo dieną. Dauguma žmonių sapnuoja, tačiau labai dažnai jei neprisimena tai, ką sapnavo. Sapnai iš atminties išsitrina labai greit: per 5 minutes nuo akimirkos, kai pabudome, mes pamirštame maždaug pusę savo sapno. Už dešimties – apie 90 %, tad labai svarbu yra lavinti atmintį. Prieš einant į lovą apmąstyk visus dienos įvykius, prisimink detales.

• Stebėk savo rankas. Mokslininkų yra nustatyta, jog pažvelgdami į savo rankas mes jas pakeičiame: sapnuojant rankos išsitampo, sumažėja ir susitraukia ir yra nepanašios į kūno dalį, vadinas, tokiu būdu mes galime suprasti, jog visi tie išgyvenimai ir vaizdai, kurie aplankė mus tėra tik sapnas.

• Atlik keletą realybės patikros metodo pratimų. Šie pratimai leis suprasti, ar tu tikrai sapnuoji. Pvz.: nuspausk šviesos įjungimo mygtuką (dažniausiai tokie mygtukai sapne neveikia, ir šviesumas nepakinta); žiūrėk į veidrodį (sapnuose veidrodžio atspindžiai dažnai yra išblukę, iškreipti, neteisingi arba bauginantys).

• Saviįtaiga. Tikėk, kad gali susapnuoti sąmoningą sapną.

Sąmoningai sapnuodami galime įgyvendinti didžiausias savo svajones ir patirti tai, apie ką svajojame realiame gyvenime. Tik nereikia pamiršti, kad sapnai niekada neatstos realaus gyvenimo. Sapnuokit, sąmoningai sapnuokit, tačiau nepamirškit ir gyventi tikro gyvenimo! 

Asmenybės charakteristika

Sužinok apie tave dominantį žmogų, įvedęs gimimo datą:

Mėnulio kalendorius

Dylantis

Diena, tinkama tiek mažų, tiek didelių darbų pradžiai ir garantuojanti jų sėkmę. Visgi patartina apriboti kontaktus su kitais žmonėmis, rasti laiko susikaupimui, tolimesnio kelio apmąstymams.