Skaitiniai

Gydomoji mandalos galia

Paveikliukas

Mandala – paslaptingas piešinys, atpindintis Visatą ir jos dalių pilnatvę. Dažniausiai terminas „mandala“ reiškia geometrinių formų piešinius, užburiančius mus savo simetrija. Sanskrito kalboje žodžiu „mandala“ apibūdinamas šventasis arba kitaip –  magiškasis ratas.

Pagrindinis mandalos elementas – apskritimas, į kurį yra įbrėžtas kvadratas. Kiekvienas kvadrato šonas turi ovalo formos išsišakojimus, vadinamus durimis. Simetriški tokių apskritimų ir kvadratų sujungimai suteikia mandaloms įvairiausias formas. Tačiau mandalos – tai ne „tiesiog piešiniai“. Tai figūros, kuriose nėra vietos atsitiktinumui, o kiekvienas elementas turi reikšmę ir prasmę.

Apskritimas mandaloje simbolizuoja dangų, kvadratas – keturias pasaulio puses. Tokiu būdu mandaloje yra užkoduota visata, jos paslaptis.

Mandala – tai vieta, kurioje „gyvena“ dievybė. Mandalos meditacija budistų vienuoliams ir kitiems tikintiems – tai kelias į nušvitimą. Mandalas dažnai lydi atitinkamos mantros ar užkeikimai.

Mandalos dažomos įvairiomis spalvomis. Žinovai teigia, kad nėra dviejų vienodų mandalų, nes jose susijungia tradicinė, griežta struktūra ir laisva interpretacija. Mandalas dažnai pamatysi ant meditacijoms skirtų „tanka“ vėliavų. Mandalos yra paplitusios tarp Tibeto vienuolių. Tibete galima išvysti ir spalvoto smėlio mandalas. Jų supylimas – itin daug kruopštumo ir laiko reikalaujantis darbas. Supiltas mandalas vėliau išpusto vėjas. Kartais daromos ir trimatės mandalos, tačiau dažniau mandalos „piešiamos“ tiesiog vienuolių vaizduotėje. Tiksliai mandalų vizualizacijai reikalingi metų metai praktikos.

Egzistuoja nemažai sakralinių mandalos plano statinių – stupų, pagodų ir kitų. Tokių architektūrinių mandalų centre paprastai sėdi Buda ar kita dievybė, dažnai ją supa dar keturios būtybės. Pieštose mandalose dievybę dažnai simbolizuoja lotoso žiedas, esantis pačiame jos viduryje.

Europietiškai kultūrai mandalos forma taip pat nėra svetima . Filosofai teigė, kad mandaloje yra „užkoduota“ priešiškų elementų sintezė bei pasaulio tvarka. Mandaloje nėra vietos chaosui ir netvarkai, todėl buvo manoma, kad jos vaizduoja galutinę tvarką, taip pat išreiškia vienybės ilgesį. Mandalų interpretavimu domėjosi ir psichologai. Daug dėmesio joms skyrė Karlas Gustavas Jungas, pats dažnai piešęs mandalas ir traktavęs jas kaip psichologijos mokslo įrankį. Jungas atkreipė dėmesį į tai, kad mandala padeda žmogui sutelkti „išmėtytus“ elementus aplink centrą ar ašį. Panašiai mąstė ir religijotyrininkai, teigę, kad mandalos plano šventyklų statymas padeda žmogui išreikti ir įsisąmoninti aukščiausios tvarkos idėją, taip pat atrasti šią tvarką savyje, savo sieloje.

Mandalos veikia giliausius tavo sąmonės klodus. Jei tau pavyktų juos pasiekti, įgytum sveikatos, laimės, gyventum harmonijoje su tave supančiu pasauliu. Pakeitęs savo mąstymo būdą, gali pakeisti visą gyvenimą. Nawaho indėnai teigė, jog visos ligos prasideda mūsų sielose. Todėl, išgydęs sielą, supratęs jos ligos priežastį, gali atgauti sveikatą, arba ją išlaikyti. Medituodamas pradėki nuo mažo pokyčio, kuris galėtų padėti tau pasveikti. Tai gali būti mintis, susijusi su elgesio pasikeitimu ar savęs priėmimu. Pasinaudok meditacija tam, kad pasiektum tokią vietą savyje, kurioje viešpatauja ramybė ir viltis, o visų pirma – sveikata. Įsimink šią vietą, šios vietos vaizdą ir pabandyk perkelti jį, pasinaudodamas mandalos simboliais. Atmink, kad keisdamas save, savo gyvenimą, keiti ir savo artimųjų gyvenimus.

Mandalos ir geometrija

Figūros, sudarančios mandalos piešinį, negali būti atsitiktinės. Kiekvienas mandalos elementas turi savo funkciją – poveikį žmogaus kūnui. Kryžius – simbolis, atkeliavęs iš senovės Egipto, itin paplitęs krikščionybėje, yra atsakingas už psichiką, jos sutrikimus. Ratas rytų religijose yra nenutrūkstamo gyvybės ciklo (gyvenimas, mirtis ir atgimimas) simboliu. Piramidė užtikrina taisyklingą vidaus organų funkcionavimą.

Mandala ir čakros

Mandalos veikia pagrindines žmogaus kūno čakramas. Jos yra šios:

– Muladhara, šakninė čakra, ties uodegikauliu. Tai aistra ir pirmykštė išlikimo jėga. Šią čakrą išreiškia raudona spalva mandaloje.

– Swadhisthana, kryžkaulio čakra – pasitikėjimas savimi, savigarba. Oranžinė spalva mandaloje.

– Manipura, Saulės rezginio čakra – simbolizuoja savimonę bei nepriklausomybę. Tai geltona spalva mandaloje.

– Anahata, širdies čakra – taškas, simbolizuojantis atsakomybę už save, savo veiksmus; taip pat sugebėjimą nesavanaudiškai priimti bei duoti meilę. Tai žalia spalva mandaloje.

– Vishuddha, gerklės čakra – veiksmų nuoširdumas, noras tarnauti pasauliui savo talentu. Žydra spalva mandaloje.

– Ajna, kaktos čakra arba trečioji akis – tai intuicijos, dvasinės savimonės ir vaizduotės centras. Mėlyna spalva mandaloje.

– Sahasrara, viršugalvio arba karūnos čakra – ryšys su visata, mūsų asmenybės centras. Violetinė spalva.

Figūros, sudarančios mandalos piešinį, nuspalvintos atitinkamomis spalvomis, pripildo žmogų energija – būtent ten, kur jos labiausiai trūksta. Šios energijos trūkumas arba perteklius veda į ligas. Mandala, pritaikyta tavo individualiems poreikiams gali apsaugoti nuo fizinių ar psichinių ligų ir organizmo sutrikimų.

Panaudojimas

Mandalos yra veiksmingos esant nuotaikų svyravimams, psichikos sutrikimams ir sergant visomis su tuo susijusiomis ligomis. Jų poveikis susijęs su spalvų terapija. Jei esi pavargęs, nuolat mieguistas, tavo mandaloje turėtų vyrauti raudona spalva, suteikianti jėgų. Jei lengvai pasiduodi pykčiui, esi hiperaktyvus, tavo mandala – raminančios violetinės spalvos.

Kai kurie žmonės mandalas nešioja pasikabinę ant kaklo kaip pakabutį. Šioje vietoje ji veikia stipriausiai. Moterys gali jas nešiotis rankinėje, vyrai – kišenėje, piniginėje. Mandalos yra nesunkiai pritaikomos ir buityje – galima jas naudoti kaip padėkliuką po puodeliu. Gydomoji mandalos jėga paveiks tai, ką geri – išgeriamos kavos litrai nebebus tokie žalingi tavo organizmui. Mandalą taip pat gali įsirėminti ir pakabinti ant sienos ar pasistatyti ant darbo stalo. Galima ją laikyti po pagalve miegant.

Intensyviai žiūrėdamas į mandalos paveiksliuką, po kurio laiko pajusi, kaip ji pradeda suktis, figūros susilieja į vieną visumą. Tokiu būdu susidaro energetinis paveikslas, turintis itin stiprų poveikį.

Mandala nėra piešinys, sudaromas visam gyvenimui. Bėgant metams, keičiasi mūsų sveikatos ir psichikos būklė, todėl turi keistis ir pati mandala, kitaip ji praras savo poveikį.

Mandalas galima piešti ir patiems, tačiau norint, kad ji turėtų konkretų poveikį, patartina ją užsisakyti pas profesionalą. Taip yra todėl, kad paprastai žmonės nemoka pasiduoti intuicijos jėgai, priešinasi jai, todėl pačių pieštos mandalos yra įtakojamos mados, subjektyvaus estetikos suvokimo ar konkrečių figūrų bei spalvų pomėgio.

Panašūs straipsniai:

Asmenybės charakteristika

Sužinok apie tave dominantį žmogų, įvedęs gimimo datą:

Mėnulio kalendorius

Pilnėjantis

Viena pačių geriausių Mėnulio dienų. Šis laikas nenustato jokių griežtų rėmų ar reikalavimų, tai tiesiog stiprios, harmoningos energijos šaltinis. Puikus metas vedyboms, namų statybos pradžiai, šeimos sutvirtinimui, krikštynoms.