Žmonės, laikantys save racionaliais, teorijas apie stebuklingas akmenų bei kitų daiktų galias dažnai priskiria pasakoms, nekenksmingoms liaudies legendoms. Kiti, priešingai, tiki, kad amuletai ir talismanai pasižymi bent dalimi tų legendinių savybių, apie kurias pasakojama. Jų nuomone, tai, jog žmonija per amžius ne tik neatmetė tikėjimo kosminėmis galiomis ir jų poveikiu mums, o atvirkščiai, nuolat gilino savo žinias šia tema, ieškojo pagalbos talismanuose ir amuletuose, kalba apie tai, jos bent dalis tų senovinių tikėjimų turi realų pagrindą.
Jau gilioje senovėje žmonės žavėjosi žvaigždėmis. Pirmykštėms civilizacijoms astrologija buvo tokiu pat svarbiu ir rimtu mokslu, kokiu šiandien mums atrodo istorija, fizika ar biologija. Senovės Babilonijos, Egipto ar Persijos gyventojai tikėjo, kad kosmosas savo energija veikia visas Žemės gyvybės formas. Tai jie sukūrė pirmuosius daiktus, turėjusius kaupti šią energiją ir perduoti ją magiškojo daikto savininkui ar nešiotojui.
Amuletai ir talismanai buvo daromi iš įvairiausių metalų bei brangakmenių, taip pat iš žolių, plaukų, sieros ar kapinių žemės. Šie daiktai buvo svarbūs tiek kasdieniame gyvenime, tiek tikėjimo ir kulto apeigose. Senovės civilizacijos išnyko, tačiau pagrindinės pasaulio religijos sugėrė jų tikėjimą magiškų galių turinčiais daiktais ir simboliais. Pavyzdžiui, krikščionybėje vis dar tikima apsauga nuo blogio, kurią suteikia šventieji paveikslai ar kryžius.
Talismanas ar amuletas?
Šios dvi sąvokos yra dažnai painiojamos, vartojamos kaip sinonimai. Tai klaida. Amuletai ir talismanai nėra tapatūs. Amuletai buvo kuriami tam, kad apsaugotų savo savininką nuo tamsiųjų jėgų, dvasių ir viso blogio, kurį šis galėtų sutikti savo kelyje. Savo jėgą amuletai sėmėsi iš ženklų, išpieštų ant jų. Kiekvienas amuletas buvo kuriamas vienam konkrečiam tikslui, saugojo tik nuo to vieno specifinio pavojaus. Pavyzdžiui, Udjat, šventoji Horo akis, saugojo tik nuo piktų dievų žvilgsnių.
Tuo tarpu talismanų užduotis – prišaukti jų savininkui sėkmę. Jų paskirtis – kosminės energijos gaudymas, rinkimas ir perdavimas. Šios energijos dėka žmogui turėjo sektis tiek bendrąja prasme, tiek meilėje ar darbuose, karjeroje. Talismanų jėga slypėjo žaliavoje, iš kurios šie buvo pagaminti, pavyzdžiui, tam tikro akmens ar metalo. Jų veikimo spektras platesnis, nors, kaip ir amuletai, talismanai veikia geriau tada, kai jų paskirtis yra konkreti – pavyzdžiui, pasisekimas tarp priešingos lyties atstovų ar sėkmė azartiniuose lošimuose.
Slaptųjų žinių arkanai
Bėgant amžiams žmonės vis gilino savo žinias apie magiškąsias medžiagų galias. Sužinojo, kokiu būdu reikia šios medžiagos apdirbamos, suprato, į ką atkreipti dėmesį, kuriant magiškuosius daiktus. Dauguma šių žinių yra šiandien laisvai prieinama kiekvienam besidominčiam.
Visų pirma, talismanų ir amuletų kūrėjai žinojo apie simbolių, išpieštų ar išraižytų juose, svarbą. Tinkamai parinktas ženklas galėjo atnešti sėkmę, klaida galėjo būti nelaimės priežastimi. Žvaigždynų personifikacijos, ratai, visatos atvaizdavimai, geometrinės formos (pentagrama, Dovydo žvaigždė) bei kiti simboliai turėjo tik jiems būdingas reikšmes – laikui bėgant žmonės jas pažino ir pradėjo jomis naudotis.
Kitas svarbus žingsnis – medžiagos, naudojamos magiškojo daikto sukūrimui, parinkimas. Įvairūs metalai ir akmenys buvo priskirti Zodiako ženklams – jau senovėje manyta, kad skirtingos materijos kaupia skirtingas energijos rūšis, todėl nėra universalios, netinka kiekvienam. Žmonėms, nuo gimimo valdomiems skirtingų planetų, žvaigždžių ir žvaigždynų, reikia skirtingų energijų, skirtingo paskatinimo, taigi ir skirtingų talismanų.
Svarbus buvo ir pasirinktas talismano ar amuleto kūrimo laikas. Mėnulio fazė, dienos ar metų laikas negalėjo būti atsitiktinis. Svarbiausios buvo taip vadinamos planetų valandos, jos dažnai apspręsdavo talismano ar amuleto sukūrimo laiką. Planetų valandos buvo siejamos su skirtingomis dangaus kūnų emanacijomis skirtingu dienos metu. Planetų valanda yra lygi 1/12 dienos daliai, ji susijusi su Saulės kelione dangumi ir jos ilgis, žinoma, priklausė nuo metų laiko.
Tikėti ar netikėti
Be visų šių kriterijų, itin svarbu buvo tinkamai parinkti magiškąjį daiktą, idealiai tinkantį būtent jo būsimajam savininkui. Todėl amuletų ir talismanų gamyba – sudėtingas ir nemažų laiko sąnaudų reikalaujantis darbas.
Nepaisant visų šių sunkumų, žmonės vis dar mano, kad tai nėra tuščias laiko švaistymas. Tai, ar patikėsi magiškosiomis amuletų ir talismanų galiomis, priklauso tik nuo tavęs. Tiesiog atmink, kad jei tikintys kosminės energijos poveikiu yra teisūs, ši energija veikia ir tave, nepriklausomai nuo to, tiki ja ar ne. Ar tikrai verta taip rizikuoti?
Niekas jau nebepamena, kodėl manoma, kad kaminkrėtys ar keturlapis dobilas atneša sėkmę. Tačiau amuletų ir talismanų rasime bemaž kiekvienoje visuomenėje, visais laikais. Magiškieji daiktai yra ypač populiarūs tam tikrose grupėse ar sluoksniuose – pavyzdžiui, tarp lošėjų, jūreivių ar tolimųjų reisų vairuotojų.
Aligatoriaus letenėlė
Aligatorių dantys ir letenos – tai sėkmę azartiniuose žaidimuose užtikrinantys talismanai, naudojami Jungtinių Amerikos Valstijų pietuose. Tenykščius gyventojus dažnai pamatysime ir su kiškio letenėlė vietoj raktų pakabuko ar nešiojamą mojo (voodoo) krepšeliuose – kartu su barškuolės barškučiu, barsuko dantimi, šikšnosparnio širdimi, muškato riešutu, įvairiomis žolelėmis ir magnetito akmeniu.
Aligatoriaus letenėlė – tai amuletas, būdingas Amerikai, nes šis gyvūnas sutinkamas tik čia. Kituose kultūrose aligatoriaus letena nebuvo keičiama krokodilo ar kaimano letena, tačiau Tailande buvo naudojamas atnešantis sėkmę ir sustiprinantys asmeninį žavesį amuletas, kuriame buvo pavaizduotas krokodilas.
Aligatoriaus dantis, kaip ir leteną, dažnai rasi mojo krepšeliuose. Tikima, kad jie atneša sėkmę lošėjams, panašiai, kaip ir kitų gyvūnų, pavyzdžiui, meškos ar barsuko, dantys.
Kaminkrėtys ir musmirės
Sutikti kaminkrėtį Naujųjų Metų išvakarėse – ypatingos sėkmės ženklas, todėl šios profesijos žmonės buvo dažnai vaizduojami ant šventinių naujametinių atvirukų, apie juos buvo kuriamos dainos. Vidurio Europoje Naujųjų metų atėjimas nebuvo minimas ir laikomas švente iki pat XVII-ojo amžiaus. Kartais Naujuosius metus žmonės paminėdavo per Kalėdas. Pirmąją metų dieną buvo priimta sveikinti žmones, padedančius prižiūrėti namus, namų ūkį, tačiau netarnaujančius jame nuolatos – tame tarpe ir kaminkrėčius. Atsidėkodami, šių „laisvųjų profesijų“ žmonės dovanodavo atvirutes su laimės palinkėjimais. Todėl kaminkrėčio sutikimą pirmąją metų dieną pradėta laikyti sėkmės ženklu – ypač jei šis padovanodavo atvirutę. Vėliau šis tikėjimas išsiplėtė – pradėta manyti, kad sėkmę gali atnešti net pakabučiai, vaizduojantys šios profesijos žmogų.
Senose Vokietijos, Austrijos ar Vengrijos atvirutėse šalia kaminkrėčių dažnai pamatysime musmires. Patys kaminkrėčiai dažnai vaizduojami kaip auksaplaukiai vaikai, iš krepšio traukiantys laimę ir sėkmę atnešančius simbolius – keturlapius dobilus, pasagas, pilnas pinigines bei musmires. Vidurio Europoje šie gražūs, bet nuodingi grybai buvo laikomi sėkmės simboliu. Šio regiono šamanai magijos praktikose naudodavo musmires kaip haliucinogenus.
Norų dėžutė
Nepale ir Tibete buvo paplitę amuletai, vadinami „gau“ – norų dėžutėmis. Šios, iš Egipto kilusios, dėžutės paprastai buvo gaminamos iš metalo, pavyzdžiui, poliruoto žalvario. Jų viduje buvo laikomi tradiciniai sėkmę nešantys amuletai, pavyzdžiui, keturlapis dobilas, raktelis į širdį, saulė, pusmėnulis ir kiti astrologiniai laimės simboliai.
Norų dėžutę galima buvo pasidaryti ir pačiam, pavyzdžiui, iš popieriaus ar kartono, ir jos viduje užrašyti savo norą. Tokios dėžutės, kurias tereikėjo iškirpti ir suklijuoti, buvo masiškai paplitusios parduotuvėse XIX ir XX-ojo amžiaus sandūroje, kai panašios smulkmenos tapo itin madingos. Tačiau norų dėžutę galima pasigaminti ir pačiam. Popieriaus lape užrašyk savo vardą, norą, abejones ir tikslą. Gražiai sulankstyk lapą. Sugniaužk jį delne, užsimerk ir mintyse pakartok savo norą. Lapą paslėpk dėžutėje ir neištrauk tol, kol užrašytas noras neišsipildys.
Išmesk inkarą
Inkaras, paprastai vaizduojamas su virvės gabalu, turi daug prasmių, nebūtinai susijusių su magija. Be galo turtingoje masonų simbolikoje inkarą dažnai lydi knyga ir sudėtos rankos arba širdis – visi šie simboliai reiškia tris biblines dorybes: tikėjimą (knyga), viltį (inkaras) ir meilę (širdis arba rankos).
Inkaras kaip amuletas yra nešiojamas tada, kai norima užsitikrinti saugią kelionę. Inkarą pamėgo ne tik jūreiviai, jis dažnai naudojamas ir vairuotojų – šie pamėgo inkaro formos raktų pakabukus, kurių dėka automobilis tampa saugiu uostu.
Inkaras buvo naudojamas ir hoodoo tikėjime. Čia jis užtikrindavo ne tik saugią kelionę, bet ir sėkmingą grįžimą namo, taigi ištikimybę ir laimingą šeimyninį gyvenimą. Hoodoo tikėjime taip pat gaminamos inkaro formos žvakės (arba paprastos žvakės yra papuošiamos inkaro simboliu) – šie daiktai užtikrina meilės santykių stabilumą.
Velnio veidas
Dviragis agaras, vadinamas velnio ankštimi, ožkos galva ar bizono riešutu, tai Azijoje paplitęs vandens augalas, dažnai klaidingai vadinamas vandens kaštonu. Juoda ir žvilganti jo ankštis, maždaug 6 centimetrų ilgio, išdžiovinta ir sutepta aliejumi, iš tikrųjų primena kaštoną. Ši ankštis turi įdomias optines savybes. Priklausomai nuo žiūros kampo, ji primena išskleidusį sparnus šikšnosparnį, jauti ar demono veidą.
Nors šio augalo sėklos yra valgomos (virtos), dažniau negu maistui jis yra naudojamas maginėms praktikoms, taip pat ir hoodoo tradicijose. Dviragis agaras saugo nuo blogio, todėl yra kabinamas ant lauko durų, iš lauko pusės. Tai galingas amuletas, galintis nuimti užkeikimą. Jau vien savo išvaizda ši ankštis daro įspūdį.
Vyriškieji kaštonai
Net iki šiol Jungtinių Valstijų pietuose, vyrų kelnių kišenėse, dažnai galima rasti laimę nešančius kaštonus. Magiškoji panašumo doktrina teigia, kad natūralūs talismanai veikia panašius į save objektus, todėl kaštonai, primenantys vyriškąsias sėklides, turėjo garantuoti vyrams potenciją.
Be to, kaštonai saugo nuo reumato ir galvos skausmų. Hoodoo tikėjime kišenėje nešiojami kaštonai turėdavo užtikrinti finansinę sėkmę, taip pat sėkmę lošimuose. Tam, kad kaštonas neštų sėkmę lošiantiems kortomis, jis buvo apdorojamas ypatingu būdu – jame buvo išgręžiama skylutė, ją pripildydavo gyvsidabriu ir užlipindavo vašku.
Iltys sportininkui ir lošėjui
Barsuko dantys, ypatingai iltiniai, taip pat yra dažnai naudojami norint padidinti savo sėkmę azartiniuose lošimuose. Pasisekimą gali prišaukti ir kitų gyvūnų dantys, tačiau barsukas jau nuo senų senovės buvo laikomas ypatingu, toteminiu gyvūnu. Jo dantys, apkaustyti tauriaisiais metalais, buvo ypač mėgstami sportininkų ir lošėjų XIX-ame amžiuje.
Laimės aliejus
Tikėjimas, kad amuletai ir pakabukai sugeba prišaukti sėkmę, apsaugoti nuo blogio, sustiprinti meilės jausmą, yra gyvas ne vien folklore. Jungtinių Valstijų pietuose liaudis vis dar tiki magiškaisiais daiktais, be kurių šių žmonių kasdienybė yra sunkiai įsivaizduojama. Tai aliejai, milteliai ir muilai, naudojami maudynėms ar grindų mazgojimui, gaminami iš žolių ir prieskonių, turinčių užtikrinti, kad jų magija veiktų. Viena tokių priemonių – laimės aliejus, gaminamas iš cinamono, vanilės ir skėtinės marenikės.
Keturlapis dobilas
Skaičius 4 yra laikomas itin laimingu. Šis skaičius yra susijęs su kvadrato figūra, simbolizuoja keturias pasaulio puses, keturis vėjus, keturis metų laikus, keturias stichijas, keturis temperamentus, keturis evangelistus, keturias gyvenimo tarpsnius (vaikystė, jaunystė, branda, senatvė). Todėl retai sutinkamas keturlapis dobilas tai vienas populiariausių sėkmę nešančių amuletų. Radęs keturlapį dobilą, išdžiovink jį ir nešiokis su savimi, pavyzdžiui, piniginėje. Keturlapį dobilą dažnai pamatysi ant monetų ir kitų amuletų, prišaukiančių sėkmę. Galima nešiotis ir metalinį ar akmeninį dobilo formos pakabuką ar kitą papuošalą.
Magiškų galių turi ne vien keturlapiai dobilai. Penkialapis dobilas žada netrukus įvyksiančias vedybas, kurios turėtų būti labai sėkmingos. Tuo tarpu dobilai su dar didesniu lapelių skaičiumi, laimei, itin retai sutinkami, pranašauja nesėkmes.
Arabų amuletai
Arabiški amuletai juos dėvinčiam žmogui turi užtikrinti išorinių jėgų globą ir pagalbą – dažniausiai turima omenyje Allacho ar Mahometo pagalba. Šie amuletai yra nešiojami kasdien, dažniausiai ant kaklo ar rankos, paslėpti po rūbais. Amuletai dažniausiai yra pagaminti iš žadeito ar agato, pusbrangių akmenų, gan lengvai pasiduodančių apdirbimui. Tai ypatingai svarbu, nes pagrindinis islamiškųjų amuletų ir talismanų elementas – kaligrafiškai raižyti ženklai. Dažniausiai tai yra Korano ar kito religinio teksto fragmentas, išraižytas įmantria rašysena. Seniausieji amuletai yra neapkaustyti, vėlesni buvo kaustyti sidabru (vyrams) arba auksu (moterims). Buvo daromi ir sidabriniai raižyti amuletai, primenantys europietiškuosius atsidarančius medalionus. Visų šių amuletų pagrindinis tikslas – apsaugoti juos dėvintį žmogų, suteikti jam sveikatos ir prišaukti sėkmę.
Vestuvių dovanos
Tikriausiai žinai, kad vestuvių metinės yra vadinamos pagal įvairias „žaliavas“ – nuo popieriaus (pirmosios metinės), medvilnės (antrosios) iki deimanto (šešiasdešimtosios). Anot tradicijos, sveikindami žmones šia proga, dovanojame jiems daiktus, pagamintus iš atitinkamų medžiagų. Tokios dovanos atneš laimę sutuoktiniams. Verta žinoti, kad šiuolaikinis „dovanų sąrašas“ šiek tiek skiriasi nuo tradicinio. Todėl popierinių metinių proga dovanojame ne popieriaus gaminius, o laikrodžius, medvilninių – porcelianą, odinių (trečiųjų) – krištolą, medinių (penktųjų) – stalo įrankius.
Populiariausieji simboliai
Puikiai suprantame, kad aligatoriaus letenėlės ar barsuko dantų nenusipirksite parduotuvėje. Todėl pabaigai pateikiame sąrašą simbolių, amuletų ir talismanų, kuriuos galite nesunkiai gauti ar pasigaminti patys. Jų veikimas gali būti šiek tiek silpnesnis, bet juk kasdien nesusiduriame su raganų užkeikimais.
Erelis. Erelio pavidalo talismanas suteiks savo savininkui vikrumo, sumanumo, budrumo ir išminties, taip pat apsaugos nuo pavydo. Geriausiai veikia talismanas, pagamintas iš aukso.
Angelas sargas. Galingas simbolis, apsaugantis nuo visų negandų. Geriausias – pagamintas iš medžio.
Voras. Amuletas, padedantis finansiniuose reikaluose. Galingiausias – padarytas iš sidabro.
Svarstyklės. Šis amuletas padės tau teisingai įvertinti žmones, su kuriais susiduri bei užtikrins, kad ir tu pats būtum teisingai įvertintas. Patikimiausiai veikia amuletas, pagamintas iš bet kurio tauraus metalo – aukso, sidabro, platinos ar kitų.
Pelėda. Itin galingas talismanas ar amuletas. Pelėda – išminties deivės Atėnės simbolis. Pelėdos pavidalo amuletas puikiai tiks žmonėms, dirbantiems reklamos ir rinkodaros srityse – jis padeda generuoti naujas idėjas, apginti savo sumanymus bei sėkmingai juos įgyvendinti.
Gausybės ragas. Šis simbolis atneš turtus šio amuleto savininkui, taip pat apsaugos nuo nesąžiningos konkurencijos, įtarinėjimų ar išdavystės. Tam, kad toks amuletas veiktų pilnu pajėgumu, turi jį gauti dovanų iš tau artimo žmogaus.
Delfinas. Puikus apsauginis talismanas keliaujantiems jūra. Be to, delfino simbolis padės tau įgyvendinti savo svajones.
Kardas. Tai amuletas, padedantis sprendžiant su teisėsauga susijusias problemas. Jis užtikrins, kad priimtas sprendimus bus teisingas ir sąžiningas. Geriausiai veikia amuletai, pagaminti iš sidabro, platinos, plieno ar baltojo aukso.
Driežas. Amuletas, padedantis sergant akių ligomis. Gaminamas dažniausiai iš žadeito, puošiamas smaragdais ar kitais žalios spalvos brangakmeniais.
Liūtas. Tai amuletas, apsaugantis nuo pavojų keliaujant, taip pat padedantis išvengti užkrečiamųjų ligų. Stipriausią poveikį turi amuletas, pagamintas iš kvarco ar kito geltonos spalvos akmens, taip pat aukso.
Mėnulis. Vaisingumo simbolis, taip pat padedantis kovoti su nelygybe, priešiškumu, fizine agresija. Puikiai tinka seniems žmonėms ir mažiems vaikams. Paprastai gaminamas iš sidabro.
Balandis. Tai talismanas, užtikrinantis jo savininkui ramybę, laimę ir gyvenimo stabilumą, taip pat padedantis išvengti gaisro ar žaibo smūgio. Dažniausiai gaminamas iš porceliano ar keramikos. Šis talismanas saugos ne tik žmogų, bet ir jo namus – pasirūpink, kad tavo namuose netrūktų molinių balandžio skulptūrėlių.
Žuvis. Amuletas, padedantis pasiekti pusiausvyrą gyvenime, taip pat suteikiantis jėgų tikslų įgyvendinimui. Stipriausią poveikį turi sidabriniai amuletai.
Piramidė, kaip ir trikampis, visada buvo laikoma dieviškos galios simboliu. Manoma, kad šis amuletas geriausiai iš visų sugeba pritraukti teigiamą energiją, be to, padeda susikaupti.
Strėlės smaigalys. Dėvinčius šį amuletą neužgaus jokios piktos kalbos. Taip pat šis ženklas padės siekti valdžios. Amuletas veikia tik tuomet, jei esi jį gavęs dovanų.
Ratas. Padeda išvengti konfliktų namuose. Paprastai gaminamas iš medžio.
Magiškosios būtybės. Elfo, fėjos, vienaragio ar kitų mistinių būtybių formos amuletai suteiks laimės ir ramybės tavo namams. Dažniausiai gaminami iš porceliano, molio ar gintaro.
Saulė. Amuletas, susijęs su vaisingumu, gausa, laime, turtu. Dažniausiai gaminamas iš aukso, taip pat kitų auksinės ar geltonos spalvos metalų ir akmenų. Saulės simbolis, pakabintas ant lauko durų ar nupieštas ant namo sienų atneš laimę ir turtus visiems namams.
Tigras. Tai galingas, sėkmingą gyvenimą prišaukiantis amuletas. Tigro nagai, nešiojami kaip amuletas, padeda meilės reikaluose bei užtikrina ilgą, kupiną aistros gyvenimą.