Skaitiniai

Kūčių ir Kalėdų burtai

Paveikliukas

Nuo senovės Kūčių vakaras laikytas stebuklingu – tikėta, kad tuomet tvarte prabyla gyvuliai, šulinyje vanduo virsta vynu, o pranašystės ir sapnai išsipildo.

Kūčios būdavo didelė šventė, lydima tradicinių apeigų. Prieš Kūčias žmonės stengėsi užbaigti visus darbus. Kūčių dieną buvo draudžiama skaldyti malkas, kulti, nes manyta, jog triukšmą sukeliantys darbai ateinančią vasarą prišauks audras su kruša. Pasiruošę šventėms žmonės prausdavosi. Pirmiausia šeimininkės nuprausdavo iki juosmens nusirengusius vyrus, o tada prausdavosi pačios. Užtekėjus Vakarinei žvaigždei, visi rinkdavosi prie Kūčių stalo, kuris būdavo apdedamas šienu ir ant jo tiesiama staltiesė. Ant stalo rikiuodavo tradicinius valgius, pastatydavo žvakių, kartais – nekultų rugių pėdą. Būdavo įprasta prie stalo pakviesti vienišus kaimynus ar samdinius. Prieš pradėdami valgyti visi atsistodavo. Vyriausias žmogus garsiai pasimelsdavo, visi vieni kitiems palinkėdavo sveikatos, laimės. Dalis maisto, esančio ant Kūčių stalo, būdavo paliekama vėlėms. Pavalgę vakarienę, jaunimas tradiciškai burdavosi, norėdami sužinoti, kokie bus kiti metai, ar pavyks ištekėti, ar geras bus derlius.

Neturintiems antrosios pusės

Atsistok nugara į duris ir paėmusi batą, mesk jį per petį. Jei bato nosis atsisuks į duris – greitai ištekėsi.

Mergina, išėjusi į kiemą, turi klausytis, kurioje pusėje loja šunys. Iš kurios pusės lojimą išgirs, iš ten ir bus jaunikis.

Mergina pasiima saują kūčiukų ir skaičiuoja. Lyginis skaičius reikš, kad šiais metais susirasi mylimąjį, nelyginis – kad teks laukti kitų Kūčių.

Į dubenį vandens įmesk rūtų vainikėlį. Jei vainikėlis plauks link tavęs – sulauksi piršlių, jei į kitą pusę – ateinančiais metais vestuvių nešoksi.

Merginos, kurios nori ištekėti, ant durų slenksčio deda po kūčiuką ir pašaukia šunį. Ta, kurios kūčiuką šuo pirmiausia suės, toji greičiausiai ir ištekės.

Paimk obuolį ir nulupk jo žievę ratu taip, kad ji nesutrūktų. Mesk žievę per petį ir eik žiūrėti, kaip ji nukrito. Kokią raidę primins nukritusi ant žemės žievė, iš tokios ir bus būsimo mylimojo vardas.

Prieš einant gulti, reikia prisivalgyti sūraus maisto. Tas, kas sapne atneš atsigerti, ir bus tavo išrinktasis.

Pasidaryk 12 kortelių. Ant 6 kortelių surašyk pažįstamų vaikinų vardus, ant kitų – 6 nepažįstamų vardus. Prieš eidama miegoti, visas korteles sumaišyk ir pasidėk po pagalve. Rytą ištrauk vieną kortelę. Toks ir turėtų būti tavo būsimojo vyro vardas.

Kūčių vakarą merginos eina gulti išpintomis kasomis. Kas jas sapne supins, už to ir ištekės.

Į dubenį įpilk vandens ir suk jį ratu tol, kol pamatysi verpetą. Tuomet į jį įmesk du angliukus. Jei angliukai susidurs – kitais metais susituoksi.

Kūčių vakarą į namus atsinešk glėbį malkų ir tada jas suskaičiuok. Jei tai porinis skaičius – ištekėsi ar vesi šiais metais, jei neporinis – teks dar palūkėti.

Pasiimk dubenėlį su vandeniu ir auksinį žiedą. Atsisėdus prietemoje prieš veidrodį žiedą tris kartus pamirkyk vandenyje ir pro jį pasižiūrėk. Sakoma, kad turėtum išvysti savo būsimą vyrą ar žmoną.

Kūčių naktį reikia pasižiūrėti į veidrodį. Jei jame pamatysi merginą ar vaikiną – susituoksi.

Sumaišyk po antpirštį druskos, miltų, pipirų, cukraus ir vandens. Visa tai suvalgyk ir naktį būtinai susapnuosi savo būsimąjį ar būsimąją.

Ateities pranašystės

Ruošiant Kūčių stalą, po staltiese reikia padėti šiaudų. Susėdusieji prie stalo iš po staltiesės turi traukti po vieną šiaudą. Kuo ilgesnis ištrauktas šiaudas, tuo ilgesnis bus gyvenimas.

Kad kiti metai būtų skalsūs, įsidėk į lėkštę 12 patiekalų, su ta lėkšte apeik aplink namą 3 ratus ir po to tuos patiekalus suvalgyk.

Tas, kuris paskutinis pakils nuo Kūčių stalo, gyvens ilgiausiai.

Uždek žvakę ir palaikyk ją palenkęs virš dubens su vandeniu. Lašink vašką į vandenį tol, kol iš jo susidarys koks nors piešinys. Tas piešinys turėtų parodyti, kas laukia ateityje.

Po Kūčių vakarienės mamos ant vaikų galvų pila grūdus. Tas, kuris daugiau grūdų sugauna, bus turtingesnis.

Paimk septynias lėkštutes ir po jomis pavožk augalo šakelę, žiedą, duonos, monetą, gabalėlį anglies ir žiupsnelį žemių. Sumaišyk lėkštutes, atversk pasirinktą ir sužinok, kas laukia ateinančiais metais. Po lėkštute rastas augalas reikš laisvą, nepriklausomą gyvenimą, žiedas – antrosios pusės suradimą ar santuoką, kreida – sėkmę moksluose ar naujas žinias, duona – sočius metus, moneta – finansinę gerovę, anglis – rūpesčius, žemės – ligas.

Suglamžyk popieriaus lapą, padėk ant skardos ir jį uždek. Reikia žiūrėti į jo šešėlį ant sienos ir iš matomų vaizdų spėti ateitį.

Prieš eidamas miegoti į kokį nors indą prisipilk vandens ir ryte pabudęs stenkis kuo greičiau prisiminti, ką sapnavai. Jei prisiminsi greičiau nei pažiūrėsi į langą – sapnas išsipildys.

Ant 10-ies lapelių surašyk po vieną savo norą. Sumaišyk lapelius ir Kūčių vakarą eidamas miegoti pasidėk juos po pagalve. Kalėdų rytą nežiūrėdamas ištrauk 3 lapelius. Ant jų užrašyti norai turėtų išsipildyti iki kitų Kalėdų.

Eidamas miegoti po pagalve pasidėk veidrodį. Sapnai, kuriuos susapnuosi tą naktį, išsipildys.

Prieš einant miegoti reikia surakinti du kibirus, o raktą pasidėti po pagalve. Merginai turėtų prisisapnuoti būsimasis jos vyras.

Orų spėjimas

Kai Kūčių vakaras giedras, ryškiai šviečia žvaigždės, o ežero ledas savaime traška – lauk šaltos žiemos.

Jeigu debesys dideliais kupstais plaukia – lauk žiemos su sniegu.

Jei per Kalėdas stipriai pasnigę, per Velykas žolė bus sužaliavusi, o jei Kalėdos juodos, tai Velykos bus baltos.

Jei per Kalėdas miške medžiai apšarmoję, bet lauke nelabai šalta, vasara bus lietinga, galima tikėtis stiprių perkūnijų. Jei medžiai pliki, vasara bus šilta ir sausa.

Jei Kūčių naktį dangus žvaigždėtas, Joninės bus gražios.

Senovėje orams spėti per Kūčias buvo naudojami svogūnai. Ant lentynos surikiuodavo 12 svogūnų skiltelių ir vakare į kiekvieną iš jų įpildavo vandens. Kurioje skiltelėje Kalėdų rytą dar yra vandens, tas mėnuo bus drėgnas.

Panašūs straipsniai:

Asmenybės charakteristika

Sužinok apie tave dominantį žmogų, įvedęs gimimo datą:

Mėnulio kalendorius

Jaunatis

Tai harmonijos, saiko, rimties ir poilsio diena. Apibendrink praeitą mėnesį, užbaik darbus, puoselėk gėrį savyje ir skleisk jį aplinkui.